MODUŁ 0 - Przygotowanie do startu! 3... 2... 1...
MODUŁ 1 – Czy WordPress jest w ogóle dla mnie?
MODUŁ 2 - MYŚLENIE, czyli szykujemy się do starcia! ;)
MODUŁ 3 – Ogarniamy DZIAŁKĘ i tabliczkę z adresem
MODUŁ 4 – Działka jest. Czas na DOM, drzewo i…
MODUŁ 5 – Dodajemy TREŚCI, czyli niech wreszcie coś zacznie się dziać
MODUŁ 6 - BACKUPUJEMY, ZANIM ZEZPSUJEMY ;)
MODUŁ 7 - MOTYWY, CZYLI PEŁEN MAKE-UP DLA STRONY
MODUŁ 8 - WTYCZKI, CZYLI CO JESZCZE MOŻEMY ODPICOWAĆ
MODUŁ 9 – MY SIĘ WŁAMU NIE BOIMY! CZYLI ZABEZPIECZAMY CHATĘ
MODUŁ 10 – ZAMIATAMY PRZED SAMĄ METĄ IIII…. ŚWIĘTUJEMY FINISZ!
MODUŁ 11 – HOUSTON! MAMY PROBLEM! ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z WORDPRESSEM

5.6. Anatomia podstrony i dodawanie podstron w WordPressie

dodawanie podstron zakladek wordpress gutenberg

Oto nadszedł wielki dzień! Będziemy wreszcie zapełniać witrynę treścią i dodawać podstrony, które chcemy, aby były naszymi “zakładkami” w menu 🙂

Kolejny krok to będzie dodanie ich do menu, a potem już tylko backupy, motywy, wtyki i świat będzie przed nami klęczał otworem!
Czy coś tam 😉

To do roboty!

Jak dodać podstronę w WordPressie

Podstronę typu Kontakt, O mnie, Współpraca czy ta masa innych, o których pisałam w lekcji 2.2, tworzymy w kokpicie, w zakładce Strony:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - strony w kokpicie

Po wejściu w tę zakładkę zobaczymy wszystkie podstrony, które mamy utworzone w WordPressie. W tej chwili, świeżo po instalacji, będzie to tylko Privacy Policy, czyli szkic polityki prywatności (o samej polityce będzie jeszcze mowa) oraz Sample Page, czyli przykładowa podstrona umieszczona dla nas do nauki – aby dało się zobaczyć jak wygląda od frontu, od strony edycji i jak w ogóle się takie strony tworzy.

Kiedy najedziemy nad tę Sample page kursorem myszy, zobaczymy kilka opcji:

  • Edytuj
  • Szybka edycja
  • Kosz
  • Zobacz
Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - opcje zarządzania stroną

Klikając Zobacz, przeniesiemy się na tę podstronę, aby podejrzeć ją jak zwykły czytelnik.

Edytuj przeniesie nas na kartę edycji tej podstrony.

Kosz umieści podstronę w koszu (kosz to taki przedsionek niebytu – można z niego stronę już definitywnie usunąć, ale można też przywrócić, jeśli zmienimy zdanie).

Szybka edycja z kolei pozwala na zmianę kilku podstawowych ustawień strony – np. jej tytułu, adresu URL, daty publikacji czy statusu:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - szybka edycja

Kliknijmy więc Edytuj przy przykładowej podstronie Sample Page, aby przyjrzeć się, jak wygląda strona w WordPressie od zaplecza:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - edycja strony

Zabawy i testy na przykładowej podstronie

Od frontu, dla czytelników, ta przykładowa strona wygląda tak:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - przykładowa strona od frontu

Składa się na przemian z odrobiny tekstu, cytatu, znów tekstu, znów cytatu i kawałka tekstu na sam koniec.

Kiedy przejdziemy do edycji tej podstrony, zobaczymy tę samą treść w głównej części ekranu, a dookoła kilka innych elementów.

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - widok edycji strony

W lewym górnym rogu znajduje się logo WordPressa, po kliknięciu w które wrócimy spokojnie do kokpitu, jeśli tak nam się zachce. Nieco bardziej po lewej widać dwie strzałki Undo i Redo, czyli do cofania ostatnio wprowadzonej zmiany oraz wykonania ponownie tego, co cofnęliśmy, jeśli jednak cofać nie chcemy. Na samym końcu tej grupy jest z kolei ikona z trzema kreseczkami, taki kopnięty hamburger, która jest jedną z moich ulubionych i często wykorzystywanych funkcji – podglądem listy bloków. O tym za moment.

W prawym górnym rogu znajdziemy przyciski do zapisywania zamian na stronie oraz kółko zębate, które włącza i wyłącza widoczność ustawień poniżej (możemy je chcieć uniewidocznić, jeśli nie są nam chwilowo potrzebne i nie chcemy, aby zajmowały pewną szerokość ekranu).

No i niżej właśnie te ustawienia – w dwóch podzakładkach ustawienia strony (podzakładka Strona) albo bloku (podzakładka Blok).

⭐️⭐️⭐️

Przyjrzyjmy się tym miejscom z bliska, aby nic w tym WordPressie nie było dla nas zagadką i nie prosiło, aby z obawy omijać z daleka 🙂

Na pierwszy ogień jeden z moich ulubionych przycisków, czyli kopnięty hamburger do wyświetlania Widoku listy bloków.

Jak wspominałam, każda treść na podstronach i we wpisach blogowych jest w WordPressie tworzona z bloków (Gutenberg, te sprawy, pamiętacie ;)). Ta przykładowa podstrona to tekst-cytat-tekst-cytat-tekst i czyli naprzemiennie bloki Akapit (to właśnie tekst, tylko inaczej nazwane :)) i Cytat. I świetnie obrazuje to lista bloków z lewej strony, rozwijana właśnie tym hamburgerem.

Po co nam ta lista?

Na tak nieskomplikowanej podstronie pewnie po nic, ale na takich bardziej zawiłych, gdzie układamy tekst i obrazy w kolumnach, zagłębiamy przyciski między cytatami, a to wszystko w środku obrazkowego tła… no na takich stronach widok listy bardzo się przydaje chociażby po to, żeby precyzyjnie zaznaczyć odpowiedni blok do dokonywania na nim dalszych operacji. Bo jeśli mamy obrazek, który wypełnia całą kolumnę, czasem trudno utrafić myszką właśnie w blok Kolumna, a nie blok Obrazek.

Z listą jest to banalne, bo bloki są wymienione po kolei, a przy skomplikowanych układach widać na dodatek, co jest wewnątrz czego 🙂

Mówię Wam – złoto!

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - lista bloków na stronie

Prawy górny róg to to miejsce, w które będziemy kierować myszkę, aby zapisać zmiany poczynione na podstronie lub we wpisie blogowym.

Gdy tworzymy stronę i nie jest ona jeszcze widoczna dla czytelników, klikając Zapisz szkic możemy zapisywać poszczególne jej wersje, aby zmiany nam nie przepadły na przykład przy awarii prądu (prócz naszego zapisywania, WordPress co jakiś czas zapisuje sam z siebie, ale Przezorny zawsze ubezpieczony, jak to mawia Mama ;)). Coś jak sejwowanie w grze komputerowej 😉

Za pomocą kliknięcia w Podgląd możemy z kolei zobaczyć, jak strona będzie widoczna od frontu, dla świata. Edycja edycją, ale od strony kokpitu nie zawsze wygląda to identycznie, jak potem na żywo 🙂

A jeśli strona jest już gotowa dla świata, używamy przycisku Opublikuj. Strona opublikowana to taka, którą mogą już zobaczyć zwykli czytelnicy (i Google ;)). Oczywiście jeśli nie mamy zaślepki, bo z zaślepką to w ogóle niczego nie zobaczą 😉

Do czasu publikacji podstrona jest szkicem, którego treść dostępna jest tylko dla uprawnionych człowieków, czyli na przykład administratorów – nas. Nikt postronny nie ma szans takiego szkicu zobaczyć niezależnie od tego, czy mamy włączoną zaślepkę, czy nie.

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - publikacja strony

Gdy podstrona jest opublikowana, w miejscu opcji Zapisz szkic znajdziemy Zmień na szkic – po jej kliknięciu ODpublikujemy stronę, to znaczy z powrotem stanie się ona szkicem i nie będzie widoczna dla czytelników.

Z kolei przycisk Opublikuj będzie zastąpiony przyciskiem Aktualizuj – zrozumiałe, bo skoro strona jest już opublikowana, to nie da się jej opublikować bardziej :D, można co najwyżej zaktualizować jej treść po wprowadzeniu zmian:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - przycisk aktualizowania strony

W obu wersjach wydarzeń będziemy jednak widzieć kółko zębate, które pozwoli nam pokazywać i ukrywać zestaw opcji i ustawień poniżej.

Znajdziemy tam ustawienia całej strony (to znaczy: podstrony) jako takiej oraz ustawienia poszczególnych bloków, które na tej podstronie są umieszczone:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony

W ustawieniach strony pierwszą sekcją jest Status i dostępność – tu decydujemy, czy strona ma być widoczna publicznie, prywatna czy może dostępna po podaniu hasła. Możemy też ustawić datę publikacji jeśli chcemy, aby była inna niż faktyczna – przeszła lub… przyszła. Jeśli ustawimy datę z przyszłości, strona nie zostanie wcześniej opublikowana, tylko Zaplanowana. A opublikuje się sama zadanego dnia o zadanej godzinie (uwaga: upewnijcie się, że nie pominęliście lekcji 4.10, w której ustawialiśmy WordPressowi odpowiednią strefę czasową, bo mogą być niespodzianki :))

Status i dostępność to też miejsce, w którym możemy przypisać autorstwo strony do innego użytkownika WordPressa lub przenieść stronę do kosza:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony: status i dostępność

W sekcji Bezpośredni odnośnik możemy zmienić adres URL podstrony, czyli po prostu link, który do niej prowadzi. Początkiem będzie zawsze nasza domena, wiadomo, ale co dalej – o tym decydujemy już my sami, wpisując to, co nam się zamarzy, w pole Uproszczona nazwa do adresu URL. Warto tu pamiętać o wskazówkach z lekcji 2.3, żeby ten URL miał szansę być przyjemny w odbiorze dla Google’a i czytelników 😉

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony: bezpośredni odnośnik

W sekcji Obrazek wyróżniający możemy dodać obraz, który niektóre motywy wyświetlą w jakimś specyficznym dla siebie miejscu – na początku treści albo jako tło nazwy podstrony – zależy od motywu. Najczęściej jednak nie wyświetlą nigdzie, stąd dla podstron to ustawienie jest rzadko użyteczne i przeważnie się z niego nie korzysta. Używa się go raczej do wpisów blogowych, gdzie obrazek ten jest prezentowany jako ilustracja do wpisów w zakładce Blog.

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony: obrazek wyrózniający

Dyskusja to kolejna sekcja, która dla stron jest raczej tylko pro forma. W przypadku wpisów blogowych możemy chcieć zezwalać na komentarze albo je wyłączać. Podstron typu Kontakt czy O nas raczej się nie komentuje, więc zwykle nie będziemy w nich włączać komentarzy…

No ale gdyby nam się zachciało, to można 🙂

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony: dyskusja

Atrybuty strony pozwalają ustalić hierarchię pomiędzy stronami. Jeśli mamy podstrony Misja firmy, Wizja firmy i Kadra zarządzająca, możemy chcieć, aby były one podrzędne w stosunku do podstrony O firmie. Wtedy w menu te trzy “mniejsze” strony wyświetlą się dopiero po najechaniu na stronę nadrzędną O firmie.

Natomiast to dość przestarzały sposób tworzenia takiej struktury, więc zwykle się tego nie stosuje i w praktyce o tej sekcji można właściwie zapomnieć, dopóki nie będziemy mieć motywu, który każe nam tu w jakimś celu grzebać 🙂

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości strony: atrybuty strony

To były ustawienia ogólne dla strony.

W podzakładce obok mamy natomiast ustawienia dla bloku. Jeśli żadnego nie zaznaczymy, nic nam się tam nie pokaże, ale po kliknięciu w jakikolwiek blok na stronie, zobaczymy jego właściwości, w których można pogrzebać.

Dla bloku Akapit, czyli zwykłego tekstu, będziemy mogli zmienić kolor liter, kolor tła tekstu oraz wielkość fontu:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości bloku Akapit

Jednocześnie po zaznaczeniu jakiegokolwiek bloku (ot, po porostu po kliknięciu w niego lub wybraniu go z widoku listy bloków = kopniętego hamburgera ;)) tuż nad nim zobaczymy pasek narzędzi, które też pozwalają na modyfikacje w obrębie tego bloku:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - właściwości bloku: pasek narzędzi

W przypadku cytatu mamy dostępną zmianę justowania tekstu, pogrubienie, pochylenie, podlinkowanie fragmentu tekstu i kilka innych opcji ukrytych pod trzema kropeczkami.

Możemy też przesuwać blok o jeden w dół lub w górę klikając strzałki po prawej oraz zamieniać na bloki pokrewne klikając w pierwszą ikonkę, czyli symbol bloku (w tym wypadku: cudzysłów):

A jak zmieniać treść tego, co siedzi w poszczególnych blokach?

Bardzo łatwo. Wystarczy wykasować ten tekst, który jest, i wpisać swój własny. Jak w każdym edytorze 🙂

Podobnie zmieniamy tytuł podstrony – usuwamy Sample page i wpisujemy swój:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - zmiana treści na stronie

Bardzo zachęcam Was, żeby wykorzystać sobie tę przykładową stronę jako poligon doświadczalny i poklikać tam co tylko się da: pozamieniać bloki kolejnością, pogrzebać w kolorach, pogrubiać, pochylać i co jeszcze tylko przyjdzie Wam do głowy. Tylko w praktyce da się czegoś nauczyć na dobre! 🙂

Tworzenie podstrony od zera

No dobra, to była zmiana strony istniejącej, którą WordPress w swej dobroci stworzył dla nas na dzień dobry.
A co z utworzeniem nowej podstrony tak całkiem od zera?

Pestka!

Wystarczy z poziomu kokpitu, będąc w sekcji Strony -> Wszystkie strony, kliknąć przycisk Dodaj nową. Tyle wystarczy, aby wyczarować sobie świeżą, czystą kartkę 🙂

Dokładnie ten sam efekt osiągniemy klikając na skróty Dodaj nową w menu po lewej:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - dodawanie nowej strony

Nowiutka strona będzie wyglądać analogicznie jak przykładowa Sample Page, tyle, że musimy jej od zera wpisać tytuł oraz wypełnić główną część blokami z treścią:

Jak dodać podstronę (zakładkę) w WordPressie - kurs WordPress - dodawanie całkiem nowej strony

A jakimi blokami i jak z nimi działać?

O tym w kolejnej lekcji! 🙂
(marny cliffhanger, ale zawsze ;))

Kawa dla WordPressa

Ten kurs jest i zawsze będzie dla Was DARMOWY,
bo wierzę wiem, że warto sobie pomagać ❤

Totalnie nie musisz za nic płacić, ale jeśli masz chęć, możesz postawić mi kawę
Wypiję ją za sukces Twojej strony!

Pytania, odpowiedzi i komentarze
Zwiń komentarze

Cześć, nie wiem czy mi to umknęło, ale czy stronę główną buduje się w ‘Wygląd” -> “Dostosuj”? Brakuje mi sekcji o stronie głównej, albo coś mi umknęło. Dziękuję i pozdrawiam. Sylwia

Edyta Woźniak (Administrator) 3 maja 2023 o 20:56

Cześć Sylwia 🙂

brakuje, bo ona będzie dopiero później – w lekcji 5.15 🙂
https://stronesobierobie.pl/lekcja/statyczna-strona-glowna/

Dzień dobry
Nie wiem czy coś namieszałam, ale u mnie strona Sample Page po edycji i również nowa strona wygląda trochę inaczej. W miejscu gdzie jest logo WordPressa jest moje logo. Po prawej stronie nie ma sekcji Bezpośredni odnośnik. Jest podany adres URL, nawet gdy weszłam na nową, czysta stronę.
Mogę prosić o jakieś wskazówki?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Dorota

Edyta Woźniak (Administrator) 25 maja 2023 o 15:54

Tak, może być Twoje logo, jeśli ustawiłaś już faviconkę na stronie 🙂 Nie przejmuj się tym, to nie żaden błąd i nie będzie w niczym przeszkadzać 🙂

Co do sekcji Bezpośredni odnośnik – w tej chwili nie ma jej już w edycji stron, a bezpośredni odnośnik widać od razu w podsumowaniu strony (ciut wyżej). Można go jednak zmienić tak jak wcześniej, tylko trzeba w tej adres URL kliknąć – otworzy się okienko do zmian 🙂

Bardzo dziękuję
Pozdrawiam Dorota

Napisz pytanie lub komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top