MODUŁ 0 - Przygotowanie do startu! 3... 2... 1...
MODUŁ 1 – Czy WordPress jest w ogóle dla mnie?
MODUŁ 2 - MYŚLENIE, czyli szykujemy się do starcia! ;)
MODUŁ 3 – Ogarniamy DZIAŁKĘ i tabliczkę z adresem
MODUŁ 4 – Działka jest. Czas na DOM, drzewo i…
MODUŁ 5 – Dodajemy TREŚCI, czyli niech wreszcie coś zacznie się dziać
MODUŁ 6 - BACKUPUJEMY, ZANIM ZEZPSUJEMY ;)
MODUŁ 7 - MOTYWY, CZYLI PEŁEN MAKE-UP DLA STRONY
MODUŁ 8 - WTYCZKI, CZYLI CO JESZCZE MOŻEMY ODPICOWAĆ
MODUŁ 9 – MY SIĘ WŁAMU NIE BOIMY! CZYLI ZABEZPIECZAMY CHATĘ
MODUŁ 10 – ZAMIATAMY PRZED SAMĄ METĄ IIII…. ŚWIĘTUJEMY FINISZ!
MODUŁ 11 – HOUSTON! MAMY PROBLEM! ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z WORDPRESSEM

10.1. Przeprowadzka! Ze strony roboczej na docelową

przenoszenie strony na inna domene

(innymi słowy – przenosimy wreszcie strony na boczku 🥓😃)

Gdy zaczynaliśmy pracę nad stronami (ohoho, kiedy to było! 😃) część z Was pytała, czy może sobie robić stronę gdzieś tam na brudno, a dopiero potem przenieść na docelową domenę.

Mówiłam, że jasne, można pracować na jakiejś niepotrzebnej domenie, na subdomenie albo po prostu na domenie technicznej, którą Smarthost udostępnia każdemu swojemu Klientowi za darmo (i parę innych hostingów też 😊)

To są takie domeny w postaci cośtamCOŚTAM.smarthost.pl 😊

Przykładzik? 😉

Ja zakładałam konto hostingowe, które się nazywało rafafafa, więc moja domena techniczna miała postać:
rafafafa.smarthost.pl 😊

Na tej domenie, w podkatalogu /strona-na-boczku/, stworzyłam roboczą stronę instalatorem (Softaculousem), więc mogłam z tej strony korzystać pod adresem: 
https://rafafafa.smarthost.pl/strona-na-boczku

To była taka moja strona robiona na boczku 🥓🥓🥓 😉

Teraz uznałam, że strona jest już gotowa i chcę ją przenieść z tej roboczej, technicznej, skomplikowanej i niezbyt pięknej domeny na docelową domenę, czyli pod adres: 
https://sklepsobierobie.pl

I właśnie w tej lekcji pokażę Wam, jak to zrobić 🦄🦄🦄

Generalnie zasada postępowania jest taka sama także jeśli przenosicie stronę z jakiejś niepotrzebnej domeny na docelową. Np. gdybym pracowała na brudno na zbędnej mi na razie domenie domenanabrudno.pl, a chciała się przenieść na sklepsobierobie.pl.

Albo jeśli ktoś tworzył stronę już na docelowej domenie, ale jednak zmienił zdanie i stwierdził, że chce domenę zmienić, ale tak, żeby nie robić strony od nowa.

📌 Przenoszenie strony z jednej domeny na drugą na Smarthoście

To jest tak proste, że aż wstyd robić z tego lekcję, serio 😃

Jeśli Wasza robocza strona siedzi na Smarthoście, przeniesiecie ją w docelowe miejsce w jakąś minutę wykonując trzy kliknięcia 😉

W skrócie będzie to wyglądało tak, że najpierw przekopiujemy stronę z roboczej domeny na docelową (więc przez moment będziemy mieć dwie identyczne – na bogato! 😃), a zaraz potem tę roboczą usuniemy i zostanie już tylko dotychczasowa strona na nowej domenie 😊

Taki trik! 😂

A zatem gdy już swoją nową, docelową domenę zarejestrujecie, dodacie do hostingu i utworzycie skrzynkę pocztową, wbijcie przez cPanel do Softaculousa.

Tam w linijce z nazwą roboczej domeny klikamy w dwie karteczki podpisane jako Klon:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - klonowanie strony

Służą one do tego, aby dwoma kliknięciami wykonać kopię dowolnej strony pod inny adres.

Na ekranie, który się pojawi, będziemy mieli tylko kilka rzeczy do wypełnienia:

  • Adres URL instalacji – tu z rozwijanej listy wybieramy tę nową, docelową domenę, a pole W katalogu zostawiamy puste (będzie tam siedziało wp – trzeba je usunąć)
  • Nazwa bazy danych – tu dopisuje sześć losowych znaków, jak takie małe hasło: duże i małe litery, cyferki
  • Nazwa Księgi Gości – to jakieś bzdurne tłumaczenie, ale chodzi po prostu o tytuł strony. Potem w Ustawieniach ogólnych można go zmienić, więc nie ma się co spinać o pomyłkę 😉

Na koniec zatwierdzamy całą operację przyciskiem Klon instalacji:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - duplikowanie strony

Maszynka trochę pomieli tę sytuację, pomieli i na koniec oznajmi, że gotowe.

Teraz gdy wejdziemy na listę zainstalowanych WordPressów, zobaczymy że mamy tam dwie strony – starą, roboczą domenę i drugą stronę już pod docelową domeną.

Wchodzimy na tę docelową, sprawdzamy czy wszystko się tam dobrze pokopiowało i strona działa bez zarzutu,a jeśli tak – wywalamy starą stronę na roboczej domenie klikając w czerwoną ikonkę kosza.

Tylko z uwagą klikamy, żeby usunąć we właściwej linijce, czyli nie tę docelową stronę, bo będziemy musieli jeszcze raz od nowa klonować 😃

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - usuwanie starej strony

Po kliknięciu w kosz jeszcze nas zapytają, co konkretnie ma być usunięte i tu pilnujemy, żeby wszystkie trzy ptaszki były zaznaczone – dzięki temu nie pozostawimy po sobie żadnych śmieci 😊

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - usuwanie starej strony (usuwanie plików i bazy danych)

No i tyle, strona była na roboczej domenie, a już jest na właściwej, ta-dam! 😃

Teraz to dobra pora, aby podpiąć tam sobie od nowa wykonywanie kopii zapasowych (trzeba będzie uwierzytelnić wysyłanie kopii na Dysk Google dla tej nowej domeny) i ewentualnie podłączyć to wszystko, co do tej pory czekało na właściwą stronę – Google Analytics, Search Console, piksele i te inne tematy 😊

❗️ JEDNA UWAGA: Metodę opisaną powyżej można zastosować tylko, jeśli macie wystarczający zapasik miejsca na hostingu. Czyli na przykład macie hosting na 5GB danych, a strona zajmuje mniej niż 2,5GB 😊 (zwykle tak jest, strona na więcej niż 2,5 GB to już naprawdę spory byt 😊)
Ponieważ tu na chwilę fizycznie duplikujemy stronę, zwyczajnie musi być na nią miejsce – inaczej się nie uda i nasza sklonowana strona będzie jakaś bez nogi albo z urwaną głową 😉

Jeśli nie macie na tyle wolnego miejsca na hostingu, działajcie tak, jakbyście w ogóle nie byli na Smarthoście, czyli patrz punkt poniżej:

📌 Przenoszenie strony między domenami na innym hostingu

Jeśli stronę macie na innym hostingu, który nie pozwala korzystać z dobrodziejstw Softaculousa (albo macie na Smarthoście, ale nie macie na tyle wolnego miejsca, żeby sklonować stronę na moment), przeniesienie strony będzie trzeba zrobić bardziej tradycyjnie.

To nieco mocniej zakręcone, ale też nie jakaś czarna magia 😊

Całe przenoszenie będzie sprowadzało się do kilku kroków:

➡️ KROK 1: Przekierowujmy domenę na katalog, w którym są pliki strony (czyli dotychczasowy katalog roboczej domeny), żeby nowa domena mogła te pliki wczytywać.
W Smarthoście robi się to w cPanelu, w zakładce Domeny -> Zarządzaj. W innych hostingach inaczej, ale nie da się podrzucić jednej uniwersalnej instrukcji, bo na każdym hostingu będzie trochę inny panel administracyjny. Natomiast tu polecam napisać po prostu do swojego hostingu i oni bankowo poprowadzą za rękę 😊

U mnie katalog strony na boczku to był: strona-na-boczku, więc na taki zmieniam:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana katalogu domeny na hostingu

➡️ KROK 2: Logujemy się na WordPressa na starej domenie i w Ustawieniach ogólnych zmieniamy stary adres strony:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana adresu strony kokpicie WordPressa

na nowy:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana adresu strony kokpicie WordPressa

❗️ UWAGA: Zanim wykonacie tę zmianę, upewnijcie się że jesteście w posiadaniu aktualnych i działających danych do logowania na konto admina na “starej” stronie – po zmianie adresu strony w ustawieniach zostaniecie wylogowani i proszeni o zalogowanie się od nowa. Dane do logowania będą te same, ale trzeba je będzie podać 😃 (Softaculous nas w tym nie wyręczy na razie).

Jeśli nie będziemy znać danych, zamkniemy się poza własną stroną i da się to odkręcić, ale zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć 😉

➡️ KROK 3: Po ponownym zalogowaniu na stronę nie przerażamy się, mimo że zobaczymy jakiegoś rodzaju obraz nędzy i rozpaczy.
Nędza może być większa lub mniejsza, ale będzie na bank 😃 Na przykład będzie ładować się tylko strona główna, i tak też nie do końca dobrze, a żadna inna podstrona nie będzie działać.

Prezentować się to będzie generalnie słabo, ale wbrew pozorom wszystko jest pod kontrolą i naprawdę leci z nami pilot 😉
Strona wcale nie przepadła, nawet jeśli tak to może na pierwszy rzut oka wyglądać 😉
(ogólnie strony rzadko znikają same z siebie, więc to raczej nie jest pierwszy scenariusz, który powinien przychodzić nam do głowy 😉)

Dzieje się to wszystko, gdyż na chwilę obecną do nowej domeny przypisaliśmy już pliki, ale w bazie danych to mamy jeszcze groch z kapustą (WordPress, jak już parę razy wspominałam, korzysta z plików i bazy, które ściśle ze sobą współpracują, więc trzeba dbać o oba).

Bazy przenosić ani przypisywać nigdzie nie musimy, bo baza pływa sobie w wielkim hostingowym oceanie baz danych i nigdzie się z niego nie rusza (bo zostajemy na tym samym hostingu), natomiast będą w niej jeszcze zapisane linki (adresy URL) ze starej domeny roboczej. I te musimy zmienić na nowe, żeby wszystko się na powrót poukładało 😊

Zrobimy to wtyczką Better Search Replace – wyszukujemy ją w repozytorium, instalujemy i aktywujemy:

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana adresu strony wtyczką Better Search Replace

Potem wbijamy w Narzędzia -> Better Search Replace i już jesteśmy w paneliku wtyczki, gdzie dokonamy zmian.

W polu Search for wpisujemy stary adres strony.
W polu Replace with wpisujemy nowy adres strony.

Ważne, żeby być tu dość skrupulatnym i jeśli w pierwszej linijce wpisujemy adres bez ukośnika na końcu, to w drugiej też wpisujemy bez 😊

Potem w polu Select tables klikamy w pierwszą linijkę, przewijamy na koniec listy i trzymając Shift klikamy w ostatnią linijkę.
W ten sposób powinniśmy zaznaczyć wszystkie linijki, czyli wszystkie tabele bazy danych, w których przeprowadzimy zmiany 😊 Po prostu całą bazę 😊

I teraz na dole będzie taki ptaszek, domyślnie zaznaczony – przy Run as dry run – to musimy odznaczyć. Gdyby było zaznaczone, wtyczka zrobiłaby nam tylko taki przelot “na sucho”, sprawdzając, czy jest coś do zmiany. Ale żadnej zmiany by nie wykonała.
Gdy odznaczymy tego ptaszka, rzeczywiście wykona zmiany, o które ją prosimy 😊

No to odznaczamy i klikamy niebieski przycisk Run Search/Replace, aby zacząć zmiany 😊

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana linków w bazie danych (wtyczka Better Search Replace)

Wtyczka chwilę będzie mielić i na koniec wypluje rezultat – w moim przypadku przeszukała 104 tabele (OMG, ale się ich narobiło!) i znalazła 184 miejsca do zmiany, po czym dokonała właśnie 184 zmian.

Czyli miałam gdzieś tam w bazie zachowane w 184 miejscach stare adresy strony na brudno, ale już są zamienione 😊

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana linków w bazie danych (wtyczka Better Search Replace)

I w zasadzie zasadnicza część pracy na tym się kończy, bo strona jest już w 100% przeniesiona 😊 Gratulacje!

Zostaje nam jednak jeszcze powynosić śmieci, czyli po sobie posprzątać. Wyłączamy więc wtyczkę Better Search Replace i usuwamy. Nie będzie nam już potrzebna, więc nie ma jej po co kisić 😊

A jeśli pracujecie na Smarthosćie, tylko używaliście tej metody z uwagi na brak miejsca, możecie chcieć zrobić sobie jeszcze poprawki w Softaculousie. Bo tam ciągle będzie widać tę starą, roboczą domenę w spisie WordPressów, nie tę nową. Więc wskakujemy w edycję starej strony za pomocą pomarańczowej kredki (między ikonką klonowania a koszem):

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana adresu strony w Softaculousie

i zmieniamy w polu URL tę starą, roboczą domenę na nową, docelową 😊

WordPress: przenoszenie strony na inną domenę - zmiana adresu strony w Softaculous

I już teraz również w tym miejscu będzie nas kierowało do panelu pod właściwym adresem 😊

📌 Przenoszenie strony pomiędzy hostingami

Przy przenoszeniu stron warto pamiętać, że schematy postępowania przedstawione powyżej sprawdzą się, jeśli przenosicie stronę w obrębie jednego hostingu – czyli strona na brudno była na przykład na Smarthoście i strona na czysto też tam będzie 😊

Jeśli przenosicie stronę z jednego hostingu na drugi, robi się to inaczej (przy czym jeśli przenosicie na Smarthosta to nawet nie musicie umieć – ludziki ze Smarthosta Wam przeniosą do siebie za darmo, w cenie hostingu 😊)

Na innych hostingach też tak często jest, więc przenosiny międzyhostingowe warto zacząć od… zapytania tego nowego, czy nie zechce zrobić tego za Was 😉

Nie wiem jak Wy, ale ja się chętnie daję wyręczać 😉

Kawa dla WordPressa

Ten kurs jest i zawsze będzie dla Was DARMOWY,
bo wierzę wiem, że warto sobie pomagać ❤

Totalnie nie musisz za nic płacić, ale jeśli masz chęć, możesz postawić mi kawę
Wypiję ją za sukces Twojej strony!

Pytania, odpowiedzi i komentarze
Zwiń komentarze

Mam działającą obecnie stronę na domenie X, utworzyłam stage na Y, żeby dorobić sklep. Wszystko na smarthoście. Czy ta pierwsza część instrukcji dotyczy również mojej sytuacji czy jeszcze muszę usunąć to co jest dotychczas na domenie X, żeby przenieść zawartość stage’a?

Edyta Woźniak (Administrator) 1 maja 2024 o 15:26

Jeśli masz stejdża tworzonego na Smarthoście, to nie musisz w ogóle niczego przenosić, tylko w Softaculousie kliknąć Push to Live i wszystko zrobi się samo 🙂

Zerknij sobie do lekcji o stejdżu – tam to pokazywałam 🙂
https://stronesobierobie.pl/lekcja/jak-stworzyc-stejdz-wordpress-na-brudno/

Droga Edyto ,a co jeśli chcą zrobić klon ,coś podusilam i usunęłam i został mi tylko stejdz. Da się odzyskać co kolwiek

Edyta Woźniak (Administrator) 9 czerwca 2024 o 23:59

Przywróć sobie kopię zapasową hostingu – wszystkie pliki i bazy danych (hosting robi taką kopię co nocy/nadranem). Wtedy wrócą Ci wszystkie strony, które miałaś 🙂

Ewentualnie możesz też zrobić klona ze stejdża, klonując go pod ten docelowy adres 🙂

Kopia zapasowa zrobiona , wszystko wróciło i teraz robię klon i wyskakuje mi komunikat,, znaleziono następujące błędy,: według naszych danych instalacją już istnieje na stronie https://haakmania.eu . Aby sklonować aplikację w tej lokalizacji, odinstaluj istniejąca instalację, , haakmania to jest docelowa strona ,a jak wchodzę w nią to jest stary szablon. Gdzie mogę sprawdzić co jest nie tak?

Edytko pytanie nie aktualne, przeczytałam pierwszy komentarz i Twoją odpowiedź i jest mam to .Huraa. pozdrawiam serdecznie

Edyta Woźniak (Administrator) 10 czerwca 2024 o 10:27

Super! Gratulacje, że poradziłaś sobie z tym problemem! 💪

Napisz pytanie lub komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top