MODUŁ 0 - Przygotowanie do startu! 3... 2... 1...
MODUŁ 1 – Czy WordPress jest w ogóle dla mnie?
MODUŁ 2 - MYŚLENIE, czyli szykujemy się do starcia! ;)
MODUŁ 3 – Ogarniamy DZIAŁKĘ i tabliczkę z adresem
MODUŁ 4 – Działka jest. Czas na DOM, drzewo i…
MODUŁ 5 – Dodajemy TREŚCI, czyli niech wreszcie coś zacznie się dziać
MODUŁ 6 - BACKUPUJEMY, ZANIM ZEZPSUJEMY ;)
MODUŁ 7 - MOTYWY, CZYLI PEŁEN MAKE-UP DLA STRONY
MODUŁ 8 - WTYCZKI, CZYLI CO JESZCZE MOŻEMY ODPICOWAĆ
MODUŁ 9 – MY SIĘ WŁAMU NIE BOIMY! CZYLI ZABEZPIECZAMY CHATĘ
MODUŁ 10 – ZAMIATAMY PRZED SAMĄ METĄ IIII…. ŚWIĘTUJEMY FINISZ!
MODUŁ 11 – HOUSTON! MAMY PROBLEM! ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z WORDPRESSEM

5.2. Lekcja na nielegalu: chwila na pudrowanie noska, czyli ustawiamy logo i wstępne kolorki

Jak zmienić logo i kolory na stronie na WordPressie?

To kolejna z lekcji, które powinny być później, aaaleeee… wiem, że I TAK TO ZROBICIE 😀

Dokładnie tak, jak kilka tysięcy kursantów z pierwszej edycji przed Wami 😀

Ja zawsze mówię, że wygląd strony to jest sprawa, którą zajmujemy się w drugiej kolejności, bo najpierw układamy szkielet: kategorie, tagi, treści, menu nawigacyjne…

Ale wiem, że to się tak łatwo mówi i nawet robi, gdy się czyni setną stronę i to na dodatek nie dla siebie. A gdy się tworzy pierwszą w życiu i to jeszcze własną, to pokusa, żeby ona już na początku wyglądała choć ciupinkę jak nasza – miała nasze logo i/lub kolory – jest ogromna 😀

Dlatego nie będę już zawracać kijem Wisły (wystarczy, że nasz rząd podejmuje próby zawrócenia Odry…) tylko poddam się i pokażę Wam jak zrobić trzy malutkie zmiany, żeby póki co ta łysa strona choć odrobinę bardziej dawała się odczuć jako Wasza 🙂

Zmienimy:

  • logo (a właściwie dodamy je, bo obecnie go nie ma)
  • faviconę, czyli ikonę witryny
  • podstawowe kolory na stronie (zniknie domyślny niebieski)

Zmiana logo na stronie na WordPressie

Żeby zmienić logo, musimy wejść na ekran personalizacji WordPressa, który ja nazywam Dostosujem. A nazywam go tak dlatego, że wchodzi się na niego klikając Dostosuj w zakładce Wygląd w Kokpicie:

Jak zmienić logo w WordPressie - panel personalizacji: Dostosuj

Kliknięcie w tę opcję przenosi nas na ekran, na którym mamy z lewej strony dużo różnych opcji (jakich – to zależy w głównej mierze od motywu), a po prawej – podgląd strony.

Możemy więc zmieniać tutaj opcjami wygląd strony i od razu mieć obok podgląd z wyklikanymi zmianami – dopóki nie zatwierdzimy ich przyciskiem Opublikuj, będziemy widzieć je tylko my (a inni odwiedzający stronę – nie).

Zmiana logo jest jedną z łatwiejszych do wykonania i najprościej dokonać jej klikając w niebieską kredeczkę przy tytule strony – tam, gdzie spodziewalibyśmy się znaleźć właśnie logo 🙂

Jak zmienić logo w WordPressie - edycja elementu w Dostosuj

Po kliknięciu kredki przeskoczy nam parę opcji z lewej strony i od razu znajdziemy się w miejscu, w którym możemy załadować obraz z logo, klikając w kafelek Wybierz logo:

Gdzie zmienić logo w WordPress? Wgrywanie grafiki z logo.

Po kliknięciu, otworzy się Biblioteka mediów (pisałam już o niej co nieco w lekcji 4.6), czyli miejsce, w którym składowane są wszystkie obrazki używane w naszym WordPressie. Aby przesłać plik do Biblioteki mediów możemy użyć opcji Prześlij pliki w lewym górnym rogu albo na skróty – po prostu wrzucić do niej odpowiedni plik metodą drag&drop, czyli zwyczajnie chwytając plik myszką i upuszczając na ekranie biblioteki:

Jak zmienić logo w WordPressie? Wgrywanie grafiki z logo do biblioteki mediów

Wrzucony plik załaduje się do Biblioteki mediów i po załadowaniu będziemy mogli kliknąć przycisk Wybierz aby potwierdzić, że ten właśnie obraz wybieramy na nasze logo:

Jak zmienić logo w WordPressie? Wybieranie grafiki z logo z biblioteki mediów

Otrzymamy propozycję przycięcia obrazka, gdybyśmy czuli taką potrzebę, ale to nie od sycylijskiej mafii, więc nie musimy z niej korzystać 😉

Ja nie chcę mojego logo przycinać, więc klikam Pomiń przycinanie:

Jak zmienić logo w WordPressie? Przycinanie grafiki z logo w bibliotece mediów

I już! Logo załadowane, choć… trochę duże, nie? 😀

Jak zmienić logo w WordPressie? Zmniejszanie zbyt dużego logo na stronie

Na szczęście da się to opanować 😀
Nawet spore fizycznie logo (to znaczy duże rozmiarem w pikselach) można wyświetlić jako skromniejsze, nie tracąc przy tym na jego jakości/ostrości.

Jest do tego w opcjach po prawej specjalne ustawienie: Logo Width, czyli Szerokość logo. Tu suwaczkiem ustawiamy jaką szerokość ma mieć logo i od razu mamy podgląd, jak będzie wtedy wyglądało.

Tuż poniżej mamy z kolei opcję Display Site Title, czyli Wyświetlaj tytuł witryny – możemy chcieć z niej skorzystać i wyłączyć osobne wyświetlanie tytułu koło logo, bo zwykle nie potrzebujemy jednego i drugiego 🙂

Jak zmienić logo w WordPressie? Ukrywanie tytułu strony.

Ja ustawiłam swoje logo na 180 px szerokości i wyłączyłam wyświetlanie tytułu witryny – i od razu wygląda to lepiej!

Jak zmienić logo w WordPressie? Zmniejszanie grafiki z logo na stronie.

⭐️⭐️⭐️ PROTIP: Logo na urządzeniach mobilnych

Ustawianie logo w tym miejscu chciałoby się skończyć, ale warto pamiętać, że stronę oglądamy nie tylko na kompie, ale też na urządzeniach mobilnych: tabletach, komórkach… I to co wygląda dobrze na monitorze, może nie prezentować się już tak wspaniale na telefonie…

Dlatego WordPress umożliwia ustawienie osobnych parametrów dla logo na tabletach oraz komórkach. Wystarczy zerknąć w lewy dolny róg i zobaczymy tam miniaturki urządzeń. Domyślnie mamy zaznaczony desktop, czyli widok dla komputerów, ale możemy się też przełączyć na tablet i tam osobno ustawić wielkość logo na tego typu urządzeniach oraz zdecydować, czy chcemy na nich wyświetlać tytuł witryny internetowej:

Jak zmienić logo w WordPressie? Ustawienia wielkości logo na tablecie.

Dalej z kolei jest symbol telefonu i kliknięciu w niego – przełączymy się na widok z telefonów. Tu znów możemy zmodyfikować wielkość logo, gdyby to z tabletów i kompów okazało się zbyt wielkie.

Gdy wszystko związane z logo już poustawiamy, ważne aby zakończyć całą brawurową akcję kliknięciem przycisku Opublikuj w okolicach lewego górnego rogu ekranu. Jeśli tego nie zrobimy, wprowadzone zmiany nie zapiszą się 🙂

Jak zmienić logo w WordPressie? Ustawienia wielkości logo na telefonie

Ustawienie favicony (ikony witryny) w WordPressie

Druga rzecz, którą sobie ustawimy, to często zaniedbywana favicona, czyli mała ikonka, która pojawia się w pasku przeglądarki obok nazwy strony. Szczególnie przydatna, jeśli macie otwarte zawsze milion zakładek (tak jak ja :D), bo pozwala się szybciej zorientować co jest gdzie.

Aby ustawić faviconkę, klikamy opcję Site Icon (Ikona witryny) tuż poniżej ustawień, którymi zajmowaliśmy się przed chwilą:

Jak zmienić favicon (ikonę witryny) w WordPressie?

Tu pojawi się kolejny ekran z ustawieniami i na nim wybieramy opcję Wybierz ikonę witryny:

Ikona witryny (favicon) w WordPressie - jak zmienić faviconę?

Otworzy się Biblioteka mediów, którą już doskonale znamy, i do niej przerzucamy obrazek, który ma się stać faviconą.

Obrazek powinien być kwadratowy i choć na pasku przeglądarki wyświetli się malusi (16x16px), WordPress życzy sobie, aby załadować mu większą grafikę, najlepiej w rozmiarze 512×512 pikseli:

Ikona witryny (favicon) w WordPressie - jak wgrać faviconę?

Po załadowaniu obrazka zatwierdzamy wybór przyciskiem Wybierz (co za zaskoczenie! ;))

Ikona witryny (favicon) w WordPressie - jak ustawić faviconę?

I już gotowe!

W miejscu, w którym wcześniej był przycisk do załadowania ikonki, zobaczymy teraz jej podgląd i wizualizację tego, jak nasza favicona będzie się prezentować na pasku przeglądarki.

Ale wizualka nam w ogóle nie jest potrzebna, bo możemy też zwyczajnie spojrzeć na ten pasek u góry i nasza favicona już tam będzie się z dumą prężyła:

Ikona witryny (favicon) w WordPressie - wygląda ustawiona favicona?

Logo jest, faviconka jest, to jeszcze tylko kolory!

Jak zmienić kolory elementów na stronie na WordPressie

Po prawdzie na pytanie z powyższego nagłówka nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo sposób zmiany kolorów będzie zależał od motywu. W jednym robi się to tak, w innym inaczej i wszystko tak naprawdę zależy od fantazji Twórców motywu.

Ponieważ jednak póki co wszyscy korzystamy z Astry, pokażę Wam, jak sobie poprzestawiać kolorki właśnie na niej.

Wskakujemy ponownie w Dostosuja znaną nam już ścieżką, czyli Kokpit -> Wygląd -> Dostosuj, po czym klikamy w opcję Global, czyli Ustawienia ogólne (powiedzmy, to moje własne tłumaczenie ;))

Jak zmienić kolory strony w WordPressie?

Tam pojawi się jeszcze więcej różnych opcji (bo Astra to mocarny motyw, nawet w wersji darmowej :)), ale nas interesuje Colors:

Gdzie zmienić kolory strony internetowej WordPress?

I tu, kiedy wreszcie wbijemy się w te kolory, możemy zobaczyć dwa miejsca do ustawienia kolorów:

  • Global Palette – tu można ustawić ogólną paletę kolorów dla strony. Bardzo to polecam, bo będą one potem dostępne na skróty na przykład przy pisaniu postów 🙂
    Jeśli w tym miejscu zmienimy niebieski na przykład na zielony, wszystkie niebieskie elementy na stronie staną się automatycznie zielone. To jest magia wykorzystywanego w WordPressie tak zwanego CSS (Cascading Style Sheet, ale w ogóle nie musicie znać tej nazwy), że zmienia za jednym zamachem wszystko co trzeba, a nie trzeba klikać każdego kawała tekściku albo każdego przycisku osobno, po kolei, jeden po drugim, i tak do emerytury 😉
  • Theme Color – oprócz ustawienia ogólnej palety barw dla strony, możemy osobno ustawić kolor dla poszczególnego typu elementów:
    ➡️ Accent, czyli elementy akcentowane
    ➡️ Links, czyli linki/hiperłącza
    ➡️ Heading (H1-H6), czyli nagłówki (od tych najwyższego rzędy, do tych najniszego
    ➡️ Body Text, czyli zwykły tekst
    ➡️ Borders, czyli obramowania
Jak zmienić kolory tekstów i linków w WordPressie?

Żeby zmienić kolor, wystarczy w niego kliknąć. Otworzy się paleta, po której możemy szurać pipetką i wybierać odpowiedni odcień. Jeśli potrzebujemy całkiem innego koloru, możemy go wybrać z tęczowej palety tuż poniżej.

Kolejny paseczek, ten pod tęczowym, służy z kolei do wybierania stopnia przezroczystości koloru. Im bardziej na lewo, tym kolor bardziej przezroczysty, a im bardziej na prawo – tym mniej.

Można także, zamiast błądzić pipetą po palecie barw, wpisać swój własny kolor w postaci symbolu, to znaczy w notacji heksadecymalnej – to ta, w której kolor jest przedstawiony jako krzyżyk, a po nim 6 literek lub cyferek. Będzie to trochę podchwytliwe, bo żeby wpisać swój kolor, trzeba wcześniej kliknąć ikonkę suwaczków tuż obok koloru. Moim zdaniem to o jeden zbędny krok za dużo i osobiście potwornie mnie to irytuje w codziennej pracy z WordPressem, ale co ja tam wiem 😀

Jak wybrać kolory dla strony w WordPressie?

Ja zamieniłam w mojej ogólnej palecie barw dla strony tylko jeden kolor – niebieski na limonkę, i już strona nabrała bardziej mojego charakteru:

Jak zmienić kolory w WordPressie? WordPress po zmianie kolorów

Niby drobiazg, ale w towarzystwie swoich kolorów na bank będzie się przyjemniej pracowało.

Na tym kończymy makijaże!

Wiem, że do dalszego grzebania w opcjach ładnościowych ciągnie, ale czas na dalsze upiększanie strony przyjdzie w module 7., więc na razie, po wykonaniu tego minimum, porzucamy temat. Logo jest, favicona jest, kolorki są, a reszta potem. I mówię serio, bo jak w tym teraz ugrzęźniecie, to Was koniec kursu zastanie 😉

Władujmy w tę stronę trochę tekstów i obrazków, to będzie nam ją znacznie łatwiej potem odpicować (oglądaliście kiedyś Pimp my Ride? My będziemy robić, ale wersję Pimp my Site ;))

A w kolejnej lekcji będziemy robić już to, od czego powinniśmy zacząć ten moduł (gdyby nie te dwie lekcje na nielegalu ;)) czyli poznamy się z jaśnie Gutenbergiem 🙂

Kawa dla WordPressa

Ten kurs jest i zawsze będzie dla Was DARMOWY,
bo wierzę wiem, że warto sobie pomagać ❤

Totalnie nie musisz za nic płacić, ale jeśli masz chęć, możesz postawić mi kawę
Wypiję ją za sukces Twojej strony!

Pytania, odpowiedzi i komentarze
Zwiń komentarze

Hej Edyta. Powiedz mi proszę o co chodzi z logo – przerzuciłam z telefonu na komputer, bo miałam wysłane na tel. I nie wyświetla się tak jak na telefonie tylko jest całe czarne z delikatnymi zarysowaniami mojego logo. Czy to z powodu formatu w jakim jest zrobione logo? Jest w png utworzone.

Hej! Rozumiem, że kiedy ustawiam logo dla urządzeń mobilnych i zaznaczam tablet albo telefon to wygląd podglądu po prawej stronie powinien się zmienić odpowiednio dla tych urządzeń? U mnie nic się nie dzieje, cały czas jest widok jak dla komputera, czy coś robię źle?

Edyta Woźniak (Administrator) 17 czerwca 2023 o 14:51

Tak powinnaś widzieć podgląd szerokości (mniej-więcej) jak na telefonie/tablecie. Może spróbuj w innej przeglądarce? 🙂

Edyta Woźniak (Administrator) 17 czerwca 2023 o 14:30

W niektórych przeglądarkach obrazów pliki png z przezroczystością tak się właśnie prezentują, ale nie ma się czym przejmować – na stronie będą wyglądać OK 🙂

Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że nie zostanie taki czarny bobok 😆😆😆

Hej 🙂 Ugrzęzłam i zastanawiam się czy jest ok, czy może jednak nie. Zainstalowałam Astrę, ale jak przechodzę do personalizowania to po prawej stronie nie widzę jej tak jak u Ciebie Edytko, na tym jasnym tle, tylko nadal jest ten obrazek z fioletowo-niebieskim tłem z jebitnym tekstem “Your Idea Matters!” (jak przy pobieraniu). Czy coś źle zrobiłam? 🙁

Edyta Woźniak (Administrator) 16 stycznia 2024 o 00:31

Do znaczy klikasz w “Dostosuj”, a widzisz dalej wykaz zainstalowanych motywów?
A jeśli przejdziesz na samą stronę (od strony czytelnika, nie kokpitu) i w czarnym pasku administratora u góry klikniesz w “Dostosuj” to co się dzieje?

Nie – chodzi o to, że zamiast swojej strony ma się do pracy ten wierzch od Astry – i jego się koryguje. To wkurwia. Wygląda to tak:
https://kajani.pl/wp-content/uploads/2024/03/dlaczego-astra.jpg

Ja na razie zmieniłam Astrę na mój ulubiony OceanWp, liczę, że jak trochę w nim poustawiam, to ta cholerna astra się naprawi i jak ją włączę to już będzie OK, a nie, że od nowa zmienić planszę Astry.

Edyta Woźniak (Administrator) 10 marca 2024 o 13:49

Pierwszy raz coś takiego widzę. Ale to się dzieje nawet jak się nie importowało tego ich demo?
Mnie wygląda na jakiś bug, na pewno nie na zamierzony efekt…

Sprawdzę jak jest u mnie obecnie na czystej instalce, bo akurat i tak muszę sobie postawić do małych testów.

Hej. A jak zrobić żeby Logo i menu miała inne kolory na każdej z podstron ?

Edyta Woźniak (Administrator) 4 lutego 2024 o 11:42

Trzeba utworzyć kilka headerów (każdy z odpowiednimi kolorami) i przypisać je do odpowiednich podstron lub typów podstron. Natomiast trzeba do tego motywu, który umożliwia tego typu czary – w przypadku Astry jest to wykonalne, ale tylko w wersji PRO 🙂

Napisz pytanie lub komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top