MODUŁ 0 - Przygotowanie do startu! 3... 2... 1...
MODUŁ 1 – Czy WordPress jest w ogóle dla mnie?
MODUŁ 2 - MYŚLENIE, czyli szykujemy się do starcia! ;)
MODUŁ 3 – Ogarniamy DZIAŁKĘ i tabliczkę z adresem
MODUŁ 4 – Działka jest. Czas na DOM, drzewo i…
MODUŁ 5 – Dodajemy TREŚCI, czyli niech wreszcie coś zacznie się dziać
MODUŁ 6 - BACKUPUJEMY, ZANIM ZEZPSUJEMY ;)
MODUŁ 7 - MOTYWY, CZYLI PEŁEN MAKE-UP DLA STRONY
MODUŁ 8 - WTYCZKI, CZYLI CO JESZCZE MOŻEMY ODPICOWAĆ
MODUŁ 9 – MY SIĘ WŁAMU NIE BOIMY! CZYLI ZABEZPIECZAMY CHATĘ
MODUŁ 10 – ZAMIATAMY PRZED SAMĄ METĄ IIII…. ŚWIĘTUJEMY FINISZ!
MODUŁ 11 – HOUSTON! MAMY PROBLEM! ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z WORDPRESSEM

6.3. Backup robiony przez hosting – jak się to przywraca?

jak przywrocic kopie zapasowa z hostingu darmowy kurs wordpress(1)

Tu, jak zawsze, pokażę Wam jak to wygląda na Smarthoście, bo na tym hostingu w większości teraz grupowo pracujemy, no i jakiś hosting do pokazywania wybrać trzeba (życia by brakło, żeby pokazać to na wszystkich :)).

Zazwyczaj wspominałam, że jeśli serwer macie w innej firmie, to spoko, tylko musicie włożyć trochę wysiłku i poszukać, a podobne opcje na bank znajdziecie w panelu zarządzania swoim hostingiem. Jednak tu nie mogę tego zagwarantować.

Hostingi różnie podchodzą do kwestii backupów i są takie, gdzie po prostu nie da się samemu przywrócić kopii zapasowej albo nie jest to tak łatwe. Czasem trzeba pogrzebać, ale czasem można ryć jak dzik w truflach i i tak nic się nie znajdzie, bo przywrócenie backupu odbywa się na prośbę mailową 😕 A czasem to wręcz za opłatą 🙈

No ale próbujcie, a gdyby nie udawało się odnaleźć opcji przywracania kopii zapasowej hostingu – walcie do supportu, czyli działu wsparcia firmy hostingowej 🙂 Oni po to tam są, żeby pomagać i wiedzą, gdzie czego szukać najlepiej 🙂

A teraz do rzeczy 🙂

❓ Gdzie szukać tych kopii zapasowych, co to je Smarthost robi?

Ano w panelu zarządzania hostingiem, ukrytych pod tajniackim hasłem JetBackup 5 😉

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: pliki przez JetBackup (darmowy kurs WordPressa)

Znajdziecie tam opcje:

➡️ Home Directory, czyli kopie zapasowe plików (tego, co widzicie w menadżerze plików znaczy się :)),
➡️ Databases, czyli kopie zapasowe bazy danych,
➡️ Database Users, czyli kopie zapasowe użytkowników tych baz danych,
➡️ Email Accounts, czyli kopie zapasowe skrzynek pocztowych,
➡️ Manage Account – brzmi poważnie, ale to miejsce, w którym ustawia się adres e-mail do powiadomień o backupach, o ile oczywiście chce się dostawać powiadomienia,
➡️ Queue, czyli kłełełe, czyli kolejka – tu zobaczycie status przywracania kopii zapasowych, które się wyklikało do przywrócenia – to znaczy czy już jest zrobione, czy jeszcze w trakcie.

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: JetBackup (darmowy kurs WordPressa)

📌 Home Directory, czyli kopie zapasowe plików

Gdy tam wleziemy, zobaczymy kilka linijek, a w każdej datę (i parę innych danych):

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: wybór backupu (darmowy kurs WordPressa)

Te daty to właśnie daty utworzenia kopii zapasowej przez hosting. U mnie w przykładzie właśnie od 5 do 11 października 2022, (godziny między północą a pierwszą nad ranem), bo 11 października robiłam te zrzuty ekranu 🙂

Jeśli chcemy na przykład przywrócić sobie kopię zapasową z 11 października, czyli ostatnią, klikamy w linijkę z określoną datą, czyli w tym przypadku w pierwszą w kolejności.

Ten wiersz podświetli się na pomarańczowo i możemy tu na skróty przywrócić wszystkie dane z tego dnia, po prostu totalnie wszystkie pliki z hostingu (na tym pomarańczowym polu można zobaczyć uwagę: All Files/Directories Selected, czyli Wszystkie pliki/foldery wybrane) klikając pod spodem przycisk Restore, czyli Przywróć.

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: wybór plików do przywrócenia (darmowy kurs WordPressa)

Po jego wybraniu wyskoczy okienko, w którym musimy potwierdzić, że faktycznie chcemy tymi plikami z przeszłości zastąpić obecne. Jeśli tak, klikamy Restore Selected Items, czyli Przywróć wybrane elementy:

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie całego konta hostingowego (darmowy kurs WordPressa)

Możemy jednak nie chcieć przywracać totalnie wszystkich plików, tylko część. Bo na przykład na stronie wszystko jest OK, tylko przypadkowo usunęliśmy sobie jakieś zdjęcie, na kompie też już go nie mamy i backup jest jedyną opcją, żeby je odzyskać. Albo mamy na hostingu dwie strony, ale przywrócić chcemy tylko jedną, bo z drugą wszystko jest OK.

Wtedy zamiast przycisku Restore na dole, klikamy koło daty mały przycisk Change File Selection (Zmień wybrane pliki), który pozwoli nam wybrać, które konkretnie pliki chcemy odzyskać:

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie wybranych plików (darmowy kurs WordPressa)

Po kliknięciu w przycisk nic się jeszcze nie wydarzy ani nie przywróci samo, więc nie ma co się obawiać wybuchu na razie, nie chowajcie się za sofą 😉

Na razie wejdziemy do czegoś w stylu managera plików – będzie ta sama struktura, którą z managera plików znamy 🙂

My wiemy, że nasza strona siedzi w katalogu public_html, więc tam właśnie sobie człapiemy i w niego klikamy (tych innych katalogów lepiej nie ruszać, bo to takie, w których się grzebać nie powinno, jeśli się nie wie bardzo dobrze, co się robi :)).

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie wszystkich plików (darmowy kurs WordPressa)

Dalej zobaczymy w tym katalogu wszystko to, co było tam sobie na dzień 11 października. U mnie to były dwie strony – blinkthething.pl oraz postawiona w charakterze statysty mojadrugastrona.pl 🙂

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie jednej domeny (darmowy kurs WordPressa)

Jeśli chciałabym przywrócić w całości jedną z nich, zaznaczam ptaszkiem kratkę przy tej stronie, której pliki chcę przywrócić i klikam na dole przycisk Select Files, czyli Wybierz pliki (właściwsze byłoby tłumaczenie w stylu To te pliki wybieram do przywrócenia, joł!)

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie domeny (darmowy kurs WordPressa)

Jeśli natomiast chcę przywrócić nie caluśką stronę, tylko jakieś pojedyncze pliki, wchodzę do jej katalogu i tam ptaszkami zaznaczam już to, co mi pasuje odzyskać, i dopiero na końcu wybieram Select Files:

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie poszczególnych wybranych plików (darmowy kurs WordPressa)

W obu przypadkach, po wybraniu plików nie wykona się jeszcze żadna niespodziewana akcja przywracania, więc można oddychać spokojnie 😉 Zamiast tego zostaniemy przeniesieni na znany już ekran ze spisem dostępnych backupów, tyle że zamiast napisiku All Files/Directories Selected (Wszystkie pliki/foldery wybrane) zobaczymy 1 Files/Directories Selected, czyli 1 plik/folder wybrany (albo inną liczbę, w zależności ile tych plików czy folderów wybierzemy).

Zatwierdzamy klikając Restore (Przywróć):

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie wybranych plików (darmowy kurs WordPressa)

ponownie potwierdzamy, że tak, wiemy co robimy:

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: przywracanie wybranych plików (darmowy kurs WordPressa)

i teraz już można się chować za szafę, bo zacznie się akcja 😀

Zostaniemy przerzuceni do kolejki. Kolejka to miejsce, w którym pokazują się na liście wszystkie zażądane przez nas backupy i widać status, które już są przywrócone, a które nie. Ale jeśli chcemy przywrócić pliki jakiejś jednej domenki, no to ona nie będzie szczególnie długa no i raczej nie umywa się do tych, które w PRLu stały w oczekiwaniu na papier toaletowy z makulatury 😉

Najpierw zobaczymy, że te wybrane pliki ładują się do kolejki (Loading Queue Items):

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: kolejka przywracania plików (darmowy kurs WordPressa)

Potem, jeśli szczęście nam dopisze, że trwa Restoring, czyli przywracanie. Acz tu trzeba by mieć srogiego farta, bo zwykle przywracanie jest na tyle szybkie, że ten ekran dosłownie mignie i nawet go nie zauważymy (ja przywracałam stronę chyba z 15 razy, żeby go złapać do print screena 😂)

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: kolejka przywracania plików - odzyskiwanie w trakcie (darmowy kurs WordPressa)

No i na koniec: status Completed, czyli robota zrobiona. Pliki przywrócone 🥳

Jak przywrócić kopię zapasową hostingu: kolejka przywracania plików - odzyskiwanie zakończone (darmowy kurs WordPressa)

📌 Databases, czyli kopie zapasowe baz danych

Dość podobnie, choć jeszcze prościej, zrobimy przywracanie backupu bazy danych.

Prościej, bo z bazą jest tak, że albo przywracamy całą, albo wcale, wiec nie trzeba wybierać nic poza tym, którą bazę przywracamy (jedna baza na jedną stronę 🙂 ). Jeśli macie więcej stron, warto pamiętać, która baza jest do której strony, żeby przywrócić sobie na pewno to, co trzeba. Jeśli nie pamiętacie z czasów instalacji, a nigdzie sobie nie zapisaliście, to nie ma dramatu – to da się sprawdzić (gdy będzie potrzeba dajcie cynka w grupie, napiszę jak :))

Zatem!

Klikamy w Databases:

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu (darmowy kurs WordPress)

i wpadamy w taki ekranik, gdzie mamy wypisane po kolei w kolejnych wierszach bazy danych utworzone na hostingu – po jednym wierszu na daną bazę. Inaczej niż w przypadku plików – nie mamy tu wymienionych po kolei kolejnych dat z ostatniego tygodnia, tylko jedną, najnowszą (u mnie 14 października w nocy, bo 14 października rano robiłam zrzuty ekranu):

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu - wybór bazy (darmowy kurs WordPress)

Jeśli chcemy przywrócić najnowszą istniejącą kopię, czyli właśnie z tą datą pokazaną w kolumnie Created (czyli Utworzono), to po prostu klikamy linijkę z wybraną bazą danych, a potem wydajemy nakaz przywrócenia kopii przyciskiem Restore:

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu - wybór daty (darmowy kurs WordPress)

Jeśli natomiast mamy chęć przywrócić starszą kopię bazy danych, klikamy w mały przycisk Choose Other Backup (czyli Wybierz inną kopię zapasową) i z rozwijanej listy wybieramy, z jakiego dnia backup by nam pasił najbardziej i też zatwierdzamy na koniec przyciskiem Restore:

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu - wybór backupu (darmowy kurs WordPress)

Dalej zobaczymy znane już okienko, każące nam potwierdzić, że wiemy co robimy i faktycznie chcemy przywrócić to, co chcemy przywrócić, więc jeśli chcemy – klikamy Restore Selected Items (czyli Przywróć wybrane elementy):

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu - potwierdzenie przywrócenia backupu (darmowy kurs WordPress)

Standardowo – trafimy potem do widoku kolejki przywracania i ani się obejrzymy – backup będzie Completed, czyli Ukończony:

Przywracanie kopii zapasowej bazy danych z hostingu - potwierdzenie ukończenia backupu (darmowy kurs WordPress)

📌 Databases, czyli kopie zapasowe użytkowników baz danych

Przywracanie użytkowników bazy danych też jest możliwe, ale nie wchodzę w ten temat, bo szansa na to, że będzie Wam potrzebne, jest bliska zeru i obstawiam, że prędzej traficie dwójkę w totka, niż będziecie tego potrzebować (czego Wam bardzo życzę zresztą! :D)

Żeby musieć przywracać użytkownika bazy danych, trzeba by go sobie najpierw usunąć, a żeby to zrobić, to jeszcze trzeba by wiedzieć jak i gdzie 😀

Ale gdyby zaszła potrzeba przywrócenia – zgłoście potrzebę w grupie. Będę wtedy wyjaśniać 🙂

📌 Email Accounts, czyli kopie zapasowe skrzynek pocztowych

Po bazach to już w ogóle banał, bo działa się bardzo podobnie.

Wchodzimy w link Email Accounts w panelu JetBackupa:

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu (darmowy kurs WordPress)

a tam widzimy spis swoich kont pocztowych (ja mam tu tylko jedno :)) i datę ostatniej wykonanej przez hosting kopii zapasowej:

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu - wybór skrzynki - emaila (darmowy kurs WordPress)

Jeśli chcemy przywrócić tę ostatnią, to znaczy najnowszą kopię, to klikamy tylko w linijkę z wybranym kontem pocztowym, a później Restore:

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu - wybór daty dla skrzynki pocztowej (darmowy kurs WordPress)

A jeśli chcemy przywrócić wcześniejszą kopię zapasową, to naduszamy datę, żeby rozwinęło się pole wyboru poprzednich, klikamy w tę, która nam pasuje i też na koniec Restore:

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu - wybór wcześniejszej daty dla skrzynki pocztowej (darmowy kurs WordPress)

Standardowo, zostaniemy zapytani, czy przywracamy, czy się rozmyślamy, więc klikamy Restore Selected Items:

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu - potwierdzenie przywracania kopii zapasowej (darmowy kurs WordPress)

I trafiamy do kolejki, w której można zobaczyć postęp tego arcytrudnego procesu 🙂

To znaczy to się dzieje tak szybko, że pewno od razu zobaczymy status Completed, czyli Ukończono 😀 Ale no… Przy przywracaniu dużej skrzynki da się ucapić także progres 😉

Przywracanie kopii zapasowej emaili z hostingu - potwierdzenie zakończenia przywracania kopii zapasowej (darmowy kurs WordPress)

Jakie kopie zapasowe przywrócić, aby przywrócić całego WordPressa?

I tyle, koniec filozofii! Zdjęć masa, ale w sumie to łatwe, co nie? 🙂

Trzeba tylko pamiętać, że jeśli chcemy przywrócić calusią stronę na WordPressie, od A do Z, musimy przywrócić i jej pliki (czyli wszystkie pliki z odpowiedniego katalogu) i bazę danych tej strony, i na dodatek musimy przywracać wersje z tego samego dnia, wiadomo 🙂

Czyli gdybym ja chciała przywrócić całą stronę blinkthething.pl z dnia 10 października, musiałabym przywrócić z 10 października z katalogu public_html cały podkatalog blinkthething.pl ORAZ bazę danych nicniewybuchnie_3t8kb też z 10 października 🙂

Inaczej to nie zahula (albo raczej: ma szansę zahulać w nielicznych tylko przypadkach), bo strona na WordPressie to taka nierozłączna para na zawsze 😍🥰 – pliki plus baza. W samotności nie zadziała ani jedno, ani drugie 🙂

Kawa dla WordPressa

Ten kurs jest i zawsze będzie dla Was DARMOWY,
bo wierzę wiem, że warto sobie pomagać ❤

Totalnie nie musisz za nic płacić, ale jeśli masz chęć, możesz postawić mi kawę
Wypiję ją za sukces Twojej strony!

Masz pytanie do tej lekcji? Kliknij tutaj, aby je zadać :)

Napisz pytanie lub komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top