To będzie taki rozdział na najróżniejsze kombinacje z menu. Rzeczy, o których dotąd nie mówiłam, a też da się je zrobić i zapewne prędzej czy później pojawi Wam się w głowach pytanie na ich temat:
❓ Jak dodać do menu linki do innych elementów, niż podstrony?
To znaczy jak na przykład podlinkować wpis blogowy, kategorię albo tag
❓ Jak dodać do menu linki do stron spoza naszego WordPressa?
To znaczy jak na przykład podlinkować swój sklep na Allegro, ofertę na Vinted albo ekspozycję w Pakamerze?
❓ Jak stworzyć menu hierarchiczne?
To znaczy jak uczynić takie menu wielopoziomowe, czyli menu i podmenu rozwijające się po najechaniu na element z menu?
❓ Jak zmienić nazwy pozycji w menu na krótsze, bez zmieniania nazwy podstrony?
❓ Jak stworzyć menu przesuwające nas do fragmentu tej samej strony, tylko niżej, a nie do całkiem innej zakładki?
❓ Jak sprawić, żeby linki z menu otwierały się w nowej karcie przeglądarki?
No to po kolei!
To w zasadzie bardzo proste i założę się, że część z Was sama to już odkryła 🙂
Przy dodawaniu podstron robiliśmy to w sekcji Dodaj element menu -> Strony:
Pod stronami mamy jednak także możliwość dodania do menu analogicznie wpisów (czyli notek blogowych) i kategorii (czyli kategorii wpisów). Wystarczy kliknąć strzałkę z prawej strony kafelka i rozwinąć opcje:
Podlinkować można też wpisy oznaczone konkretnym tagiem, ale to już ciut bardziej podchwytliwe, bo jak pewno zauważyliście – kafelka pod tytułem Tag tam nie ma.
Ale można go wyczarować 😉
Z jakiegoś nieznanego mi powodu, ten kafelek jest domyślnie schowany, ale można go uwidocznić w trzy sekundy, klikając w górnej części ekranu opcję Opcje ekranu (widział ktoś kiedyś bardziej maślane masło? ;)) i zaznaczając ptaszka przy pozycji Tagi:
Teraz kafelek z tagami wpisów już jest (i będzie wypełniony, gdy tylko utworzymy jakieś wpisy i tagi dla tych wpisów :)) i będzie można je także dodawać do menu. Jupi!
Zrobimy to dokładnie tak, jak w przypadku dodawania wpisów, kategorii i tagów, tylko skorzystamy z kafelka Własne odnośniki:
Własne odnośniki to po prostu linki. Do czego? Do czego tylko chcemy!
Może mamy ochotę podlinkować w menu swój sklep na Allegro, ofertę na Vinted albo ekspozycję w Pakamerze – nie ma sprawy. A może chcemy wrzucić odnośnik do innej naszej strony? Też fajnie! Do zewnętrznej platformy kursowej? Żaden kłopot!
Wystarczy rozwinąć kafelek Własne odnośniki i tam wypełnić pola:
Kafelek z dodanym elementem ułoży się jak zwykle na końcu menu, ale można go przesunąć między inne elementy dodane wcześniej.
No i na koniec musowo trzeba nadusić przycisk Zapisz menu, wiadomo 🙂
Jak wspominałam w pierwszej lekcji na temat menu w WordPressie, elementy menu można łapać lewym przyciskiem myszy i przenosić w dowolne miejsce niżej lub wyżej, układając je w ten w pożądanej kolejności 🙂
Można także przenieść kafelek odrobinkę w prawo, dając w ten sposób WordPressowi znać, że chcemy, aby ten element menu był podrzędny – znalazł się w tak zwanym podmenu (inaczej zwanym czasem submenu):
Submenu to takie menu, które rozwinie się, gdy najedziemy kursorem na element, do którego jest podłączone jako podrzędne.
W moim przykładzie mam submenu do elementu Narzędzia i nawozy. W submenu są wtedy:
➡️ Narzędzia
➡️ Nawozy
➡️ Akcesoria pomocnicze
Warto pamiętać, że nie każdy motyw obsługuje podmenu, czyli nie w każdym motywie podmenu się pokaże. Większość jednak radzi sobie z tym na luzie 🙂 (Astra też :))
I tu jeszcze podrzucę jeszcze dwie drobne porady z cyklu Tips&Tricks 😉
🦄 Trick nr 1: Podpodmenu, podpodpodmenu i podpodpodpodpodpod… 😉
Jeśli chcemy, możemy zrobić podmenu jeszcze niższego stopnia, czyli coś w rodzaju podmenu do podmenu. Ja miałabym wtedy przykładowy układ:
Narzędzia i nawozy (to element menu)
➡️ Narzędzia (to element podmenu)
➡️➡️ Narzędzia ręczne (to element podpodmenu)
➡️➡️ Elektronarzędzia (to element podpodmenu)
➡️ Nawozy (to element podmenu)
➡️ Akcesoria pomocnicze (to element podmenu)
Podpodmenu pokaże się po najechaniu kursorem na element podmenu, do którego jest podrzędnym 😊
Od strony kokpitu takie menu będzie wyglądało tak:
A tak na froncie strony, dla odwiedzającego:
🦄 Trick nr 2:
Jak widzicie, w moim poprzednim przykładzie podmenu jest doczepione do elementu Narzędzia i nawozy, który sam z siebie jest istniejącą podstroną. Po kliknięciu w te Narzędzia i nawozy przejdziemy po prostu do takiej zbiorczej kategorii w sklepie (ale równie dobrze mogłaby to być podstrona czy inny element, wiadomo :))
Możemy jednak chcieć podczepić podmenu pod element menu, który nie byłby klikalny sam w sobie, to znaczy nie miałby po kliknięciu prowadzić do niczego.
Weźmy na przykład moją rodzącą się powoli stronę z odblaskami. Chciałabym mieć w menu pozycję Nasza ekipa i chciałabym też do niej podłączyć podmenu z poszczególnymi członkami tejże ekipy i notkami ich przedstawiającymi. Nie mam jednak i nie chcemy mieć żadnej strony Nasza ekipa bo zwyczajnie nie byłoby tam nic sensownego do napisania 🙂 Mam tylko treści o każdym z odblaskowej ekipy, ale jakoś zbiorczo to nie.
Żeby zrobić takie czary-mary, muszę element Nasze ekipa dodać do menu nie jako Stronę, tylko jako Własny odnośnik i w polu Adres URL umieścić tylko # (symbol krzyżyka znaczy, jak w hashtagach ;)), a w polu Treść odnośnika – właśnie ten napis, z którego ma się otwierać podmenu, czyli Nasza ekipa:
Dzięki temu element Nasza ekipa będzie nieklikalny (po jego kliknięciu nie otworzy się żadna strona i nigdzie nas nie przeniesie), a za to pod nim otworzy się podmenu z normalnymi klikalnymi stronami z opowieściami o każdym członku zespołu 🙂
Napis, który mamy w menu, a który jest linkiem do podstrony, domyślnie jest po prostu tytułem podstrony, którą dodamy do tego menu.
To znaczy jeśli dodajemy podstronę Nasze najlepsze odblaskowe realizacje, to w menu domyślnie mamy dokładnie taki napis – Nasze najlepsze odblaskowe realizacje:
Możemy to jednak zmienić, jeśli nam pasuje zmienić 🙂
To się może wydawać fanaberią, ale często się przydaje, bo na przykład z taką długą nazwą pozycji w menu robi się ono jakieś rozrośnięte i nieczytelne. Czasem trzeba też czegoś krótszego, żeby zwyczajnie w tym menu zmieścić wszystko, co potrzebne 🙂
Wtedy wystarczy, że przy tym elemencie menu, po jego prawej stronie, kliknę małą strzałeczkę w dół. Rozwiną się właściwości tego elementu menu i znajdzie się tam także pole Etykieta nawigacji.
W tym polu domyślnie sam wpisuje się tytuł podstrony (czy wpisu, kategorii, tagu), ale możemy go usunąć i wpisać coś innego.
Ja wpisałam tylko Realizacje, dzięki czemu po kliknięciu Zapisz menu w moim menu zamiast długaśnego Nasze najlepsze odblaskowe realizacje pojawił się napis Realizacje, choć sam w sobie linkuje do podstrony o pełnym, wyczerpującym (i milszym dla SEO) tytule 🙂
To jest tak samo proste, jak powyższa zmiana etykietki nawigacji. Trzeba sobie wcześniej tylko “włączyć” tę opcję, bo z jakiegoś powodu domyślnie jest uniewidoczniona.
Znów wchodzimy więc w Opcje ekranu i zaznaczamy ptaszka przy Cel odnośnika:
Teraz klikamy strzałeczkę przy danym elemencie menu, który chcemy otwierać w nowej zakładce, i zaznaczamy ptaszka Otwórz odnośnik w nowej zakładce:
Zapisujemy zmiany i problem z głowy 🙂
Ot, drobny trick, który pozwala tworzyć strony typu one page.
One page to taki rodzaj strony, która nie ma podstron, tylko cała treść jest umieszczona na jednej (zwykle długaśnej) stronie głównej, a klikanie w menu powoduje tylko, że jesteśmy do odpowiedniej sekcji tej strony automatycznie przewijani.
Najpierw trzeba tę długaśną stronę główną zbudować i podzielić ją mentalnie (albo w planie na papierze) na sekcje, które chcemy linkować w menu.
Początek każdej sekcji oznaczamy potem tak zwaną kotwicą – dodajemy ją po prostu do pierwszego bloku w danej sekcji, w zaawansowanych własnościach bloku, w polu Kotwica HTML. Wpisujemy tam jakieś słowo, góra dwa, które będzie częścią linku (więc nie używamy spacji) i aktualizujemy stronę.
Teraz wystarczy przejść do ustawień menu, skorzystać z możliwości dodania własnego odnośnika i w miejscu na adres URL wpisać adres strony wraz z kotwicą, czyli adresstrony.pl/#kotwica.
W moim przypadku pozycja w menu będzie linkować do https://blinkthething.pl/#odblaskowa-zajawka, bo taką kotwicę ustawiłam we własnościach bloku.
I powtarzamy do skutku, to znaczy aż podlinkujemy w menu wszystkie sekcje, które mamy chęć tam wyróżnić 🙂
Banał! 😎
A może jest jeszcze coś, co Was trapi w związku z tematem menu? Jeśli tak – koniecznie dajcie znać w komentarzu w grupie – rozjaśnię, podpowiem, dorzucę do lekcji 🙂
Ten kurs jest i zawsze będzie dla Was DARMOWY,
bo wierzę wiem, że warto sobie pomagać ❤
Totalnie nie musisz za nic płacić, ale jeśli masz chęć, możesz postawić mi kawę ☕
Wypiję ją za sukces Twojej strony!
Dodaję kolejną pozycję w menu i wtedy nie mieści się ono w jednym rzędzie w menu górnym. Jest na to rada?
Pewną metodą będzie podziałanie na kroju pisma, wielkościach liter, odstępach – będzie o tym w lekcji 7.5, gdzie będziemy zaczynać oswajać wygląd Astry 🙂
https://stronesobierobie.pl/lekcja/motyw-astra-zmiana-koloru-font/
A jeśli pozycji będzie na tyle dużo, że nijak nie uda się ich czytelnie rozlokować, to warto pomyśleć o… ich redukcji, schowaniu części opcji w submenu na przykład 🙂 Także dla wygody czytelników, bo menu ma być dla nich jasną nawigacją, która poprowadzi tam, gdzie chcemy ich poprowadzić 🙂 Nie warto gubić odwiedzających w gąszczu drogowskazów, pokazujących absolutnie każdy możliwy zakątek strony 🙂
Podpowiesz jak naprawić taki błąd ?
Nie wyświetla mi się menu główne w górnej pozycji strony. Za to widoczne jest w „hamburgerze”. Przy dodaniu lokalizacji drugorzędnej dubluje się wyświetlane menu w tym słynnym „hamburgerze” a w górnej pozycji nadal je jest widoczne.
Lokalizację podstawową mam cały czas włączoną.
Do wczoraj działało i się popsuło 🙁
Dopiero zaczynam …
A nie usunęłaś sobie przypadkiem w Kreatorze headera (Header Builder w Dostosuju) tego menu do wyświetlania? Widzisz w nim kafelek Primary Menu?
Lekcja 7.6. myślę że pomoże Ci zrobić porządek z headerem 🙂
Jak stworzyć menu przesuwające nas do fragmentu tej samej strony
Potrzebuje łopatologicznie obrazkowo jak to w menu ustawić. Bo czy tworzę podstronę, potem dodają ją do menu, a potem jakoś odnośnik?
Nie, w menu wykorzystujesz opcję “Własny odnośnik” i tam wklejasz link z kotwicą 🙂
hej, jaka może być przyczyna że mi się podpodmenu nie rozwija?
jest niby strzałeczka, ale z prawej strony gdzie jest koniec akranu jak zrobić zeby była z lewej?
Od motywu zależy, gdzie ta strzałeczka jest pokazywana – w Astrze jest po prawej stronie akurat (w większości motywów jest w sumie po prawej, nie kojarzę takiego z rozwijaniem po lewej, ale może istnieje :))
Natomiast rozwijać się powinno…
Nie ma w ogóle nawet tej animacji rozwijania, czy po prostu podmenu jest za szerokie i pokazuje się poza ekranem?